10 gier z wampirami do sprawdzenia przed premierą Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

Wampiry fascynują od lat nie tylko pisarzy (pierwsze opowiadanie o takiej tematyce stworzył  na początku XIX wieku John William Polidori) i twórców filmu. Krwiopijcy przewijają się również przez rozrywkę interaktywną. Sprawdźmy zatem najciekawsze wampiryczne wątki w grach.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 zapowiedziane!

10. Darkwatch

Darkwatch to jedna z zapomnianych produkcji w gatunku shooterów. W zasadzie to trochę szkoda, bo była to całkiem oryginalna i intrygująca pozycja. Szczególnie, że główny bohater, kowboj Jericho Cross, staje się w Darkwatch wampirem i wykorzystuje pozyskane, nadnaturalne moce do zabijania złych istot. Pierwotnie High Moon Studios planowało przemienić Darkwatch w całą serię, ale ostatecznie sprzedaż części pierwszej nie była tak wysoka, jak zakładała firma.

9. InFamous 2: Festival of Blood 

Wampiry pojawiły się również w Infamous 2. Wszystko dzięki rozszerzeniu Festival of Blood, które okazało się zaskakująco udane. W DLC Cole zmienia się w nieumarłego, potwierdzając jednocześnie, że Sucker Punch potrafi tworzyć narrację kojarzącą się z horrorami. Znakomicie im to wyszło!

8. The Incredible Adventures of Van Helsing

NeocoreGames udało się stworzyć w 2013 roku zaskakująco ciekawą opowieść o legendarnym łowcy wampirów, Abrahamie Van Helsingu. Rzeczony action RPG bazuje na powieści „Dracula”, napisanej przez Brama Stokera. Jeśli lubicie dungeon crawlery pokroju Diablo, to warto dać temu szansę. Nie spodziewajcie się tylko zbyt długiej przygody – z całością można rozprawić się w maks. 10 godzin, a replayability tu prawie nie istnieje.

7. The Elder Scrolls V: Skyrim – Dawnguard

W grach z serii The Elder Scrolls prawie zawsze występowały wątki związane z wampirami. Ostatnio motyw doczekał się całkiem imponującego przedstawienia w Skyrim. Wszystko za sprawą rozszerzenia Dawnguard, w którym trzeba zmierzyć się z mrocznymi istotami. Gracz otrzymuje w trakcie misji opcję przyłączenia się do klanu wampirów, co oczywiście nie pozostaje bez znaczenia dla dalszych losów prowadzonej postaci.

6. BloodRayne

Seria BloodRayne nigdy nie cieszyła się szczególnymi względami u recenzentów. Pomimo nie najlepszych ocen gracze i tak polubili tytułową, seksowną wampirkę. Niestety obraz krwiopijców z BloodRayne nie jest zbyt wyrafinowany czy dopracowany – spodziewajcie się w tym miejscu raczej poziomu narracji rodem z Blade. Jednego nie można jednak odmówić protagonistce: fajnego wyglądu.

5. Castlevania (seria)

Castlevania od razu przychodzi na myśl, jesli mówimy o wampirach w grach. Nie brakuje w tych tradycyjnych grach akcji 2D tak sławnych postaci jak np. Dracula, z którym najczęściej trzeba się zmierzyć.

Szczególnie warta uwagi jest Castlevania: Symphony of the Night z 1997 roku, która pojawiała się pierwotnie na PlayStation (a później też na Saturnie i PSP). Przez wielu fanów „Symfonia Nocy” nadal uważana jest za najlepszą grę w serii.

4. Legacy of Kain: Soul Reaver

Soul Reaver z 1999 r. to wyjątkowo ciekawa produkcja. Raziel, upadły wampir, przywołany do egzystencji przez Starszego Boga, jest w stanie przechodzić między materialnym i duchowym uniwersum. Ta sama lokacja może wyglądać zupełnie inaczej przy przeskakiwaniu między tymi wymiarami. Gra też jest bardziej wyrafinowana, niż się może wydawać, bo zamiast na proste walki gameplay nastawiony jest na rozwiązywanie łamigłówek.

Oczywiście warto też zagrać w Soul Reaver 2 z 2001 roku, które zostało wydane już na PS2, które jest bezpośrednim sequelem tytułu z 1999 r.

3. Vampyr

Twórcy Life is Strange może nie wspięli się na wyżyny swoich możliwości w Vampyrze, ale dla fanów krwiopijców i tak jest to tytuł warty uwagi. Przede wszystkim z tego powodu, że w Vampyrze Dontnod uważnie przestudiowało mitologię związaną z wampirami i wykorzystało np. takie motywy jak konieczność zaproszenia takiego stwora do domu, zanim przekroczy on próg gospodarstwa. Tytuł jest też mocno nastawiony na dialog i interakcję z NPC-ami, a nie tylko na potyczki, co wyróżnia go spośród konkurencji.

2. Blood Omen: Legacy of Kain

Gra, która wyszła w 1996 r. na PSOne a rok później na PC, zaskoczyła wszystkich niezwykle mrocznym klimatem. W Blood Omen wcielamy się w niedawno wskrzeszonego wampira, który poszukuje oprawców, którzy go zgładzili.

Co ciekawe – tytułowy bohater potrafi wysysać krew „na odległość”. Stało się to powracającym motywem w kolejnych odsłonach rzeczonej serii. Aha, zapomniałbym: „Vae Victis”!

1. Vampire: The Masquerade – Bloodlines

To zdecydowanie najciekawsza i najbogatsza gra podejmująca wampiryczny temat. Troika Games wykorzystała w Bloodlines bogaty podręcznik klasycznego RPG-a pt. „Vampire: The Masquerade”, dzięki czemu całość miała bogate i autentyczne tło fabularne.

Jedną z najciekawszych cech pecetowej „Maskarady” jest osadzenie gry we współczesnych realiach, w wielkiej metropolii (dokładnie w Los Angeles). Druga atrakcja to odejście od ciągłych starć z szeregowymi przeciwnikami – pierwszą połowę Vampire można przejść w ogóle bez walki, a dalej angażować się tylko w ważniejsze konfrontacje. Wyszedł z tego, pomimo licznych bugów, absolutny klasyk gatunku RPG. Fani do dzisiaj udoskonalają i poprawiają dzieło Troika Games, co jest chyba najlepszym potwierdzeniem jakości Bloodlines. Jeśli interesujecie się nietuzinkowymi, mrocznymi role-playami, to musicie tego spróbować (oczywiście z zainstalowanym fanowskim patchem).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *