Chucklefish odpowiada na zarzuty stawiane przez programistę

Cała sprawa rozpoczęła się wraz oskarżeniami programisty Damona Reece’a, który stwierdził, że studio Chucklefish nie wywiązało się z obowiązku zapłaty za wykonaną pracę podczas tworzenia Starbound. Jak się okazało, jedyną formą gratyfikacji za setki godzin spędzonych przy pisaniu kody był wpis do portfolio i „uścisk dłoni prezesa”, parafrazując klasyka.

Jak twierdzi sam oskarżyciel, miał on wówczas zaledwie 16 lat i manipulacja nim nie należała do specjalnych wyzwań. Reece jednak nie oczekuje od studia zaległych pieniędzy, a jedyne co chciał osiągnąć, to ostrzec młodych ludzi przed wyzyskiem.

Developer jednak postanowił odnieść się do słów programisty, ale wyjaśnienie nie każdemu przypadnie do gustu:

Jesteśmy zasmuceni zarzutami stawianymi przeciwko Chucklefish, które tyczą się wczesnego rozwoju Starbound.

Na ówczesnym etapie, zarówno zespół, jak i członkowie społeczności porozumiewali się za pośrednictwem czatu i poświęcali swój czas zupełnie z darmo. Członkowie społeczności nie byli zobowiązani do tworzenia treści w określonym wymiarze i czasie pracy. Każdy zdobył wynagrodzenie lub uznanie na jakie zasługiwał. 

Minęło blisko 10 lat odkąd rozpoczęliśmy pracę nad Starbound, a Chucklefish to obecnie niezależne studio, które przykłada dużą uwagę na warunki pracy i tworząc przyjazne środowisko dla freelancerów.

Reece odniósł się do oświadczenia studia i wytknął im według niego jawne przekłamania. Po pierwsze, wszyscy zaangażowani w pracę developera zobowiązani byli do wyrabiania się w sztywnych ramach czasowych. Po drugie, młodzi kuszeni byli lukratywnymi kontraktami i stanowiskami w firmie, a sam szef Chucklefish, Finn Brice – doskonale ma znać się na technikach manipulacji i wykorzystywaniu ludzi.

Ciężko powiedzieć, jak sprawa się rozwinie, ale słowa programisty poparła już dwójka byłych współpracowników.

Więcej na naszym portalu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *